výhřevnost dřeva podle druhu tabulka

Přívod externího vzduchu pro krbové vložky VATRA ® Systém doplnění objemu spotřebovaného vzduchu v místnosti vlivem provozu krbu je potřeba volit dle situace. Je potřeba si říci zda jsou v interiéru nějaká ventilační zařízení které by mohla ovlivnit tlak v místnosti a tedy i provoz krbu.

Jak přivést vzduch do místnosti?

Přisávání lze řešit přímo (obr.1) či tzv. ventilační smyčkou (obr.2).

Při spálení 1 kg dřeva je spotřeba vzduchu z místnosti 9,5m3 . Při výkonu 10 kW kdy se spálí cca 3 kg dřeva tedy spotřebujete cca 30 m3 vzduch, 

Přitom ke kvalitnímu provětrání domu by se měl celý obsah vzduchu vyměnit během 3 hodin kompletně. Obsah vzduchu ve standardní RD je cca 500m3, čili i tak se jedná pouze o 1/10 potřebné výměny. V dnešních domech s izolacemi a těsnými okny je ventilace domu při projektování často velice podceňovaná věc, která potom vede k nezdravému prostředí, plísním atd. a krb může alespoň částečně tomuto zamezit. Je tedy škoda jej do tohoto procesu nezapojit. 

Přestože tedy k.v. VATRA umožňují přímé přisávání viz varianta 1., obecně doporučujeme pokud je to možné variantu č. 2. Přímí vstup vzduchu z venku zaveden přímo do topeniště má smysl pouze v případě že by v domě byla rekuperace která pracuje na principu podtlaku, kde je potom potřeba zcela oddělit tlakové prostředí v domě od prostředí v krbu aby se vzájemně neovlivňovali.

 

Varianta 1 - přímé přisávání- vzduch v místnosti zůstává a prostředí interiéru je odděleno od přísunu vzduchu pro hoření. 

Spaluje se je tak vlhký čerstvý vzduch což vede k přílišnému zchlazování topeniště, větší kondenzaci, snížené účinnosti spalovaní a neprovětrání interiéru.

Varianta 2 - tzv.. ventilační smyčka - místnost ventiluje, starý vlhký a vydýchaný vzduch odstává krb přes ohniště a do místnosti se dostává čerstvý předehřátý vzduch z venku. Tato varianta podporuje zdravé klima v domě.

Častá laická obava vzniku studeného průvanu není opodstatněná.Vzduch je předehřátý a k proudění dochází jen za provozu krbu. Kanál lze případně osadit i klapkou s bovdenem.

Další návody a rady ohledně stavby krbů atd. naleznete i ZDE.                                                                                                                                                                VATRA © 2013

<<<<< zpět

krby, krbové vložky, teplovodní krby,