Návod k obezdění pro krbové vložky VATRA

V případě, že se rozhodnete k obestavění vlastními silami, nebo stavební firmou, je nutné se řídit všeobecným či podrobným návodem k obezdění pro krb. vložky VATRA. Za pomoci  podrobného návodu k obezdění, který naleznete ZDE, si můžete zhotovit  kvalitní teplovzdušný krb s extrémně vysokým výkonem a dlouhou tepelnou setrvačností za minimální cenu. Takto zhotovený krb je nesrovnatelně lepší než skládačkové krby nabízené v různých supermarketech, které vás přitom vyjdou dráž. Zároveň však doporučujeme i přesto že nebudete chtít využít nabídky stavby na klíč, se zastavit na prodejně, kde vám zdarma prodejci-návrháři  váš záměr alespoň překontrolují. Kromě kvality a bezpečnosti je nutné míti na zřeteli případnou úspěšnou kolaudaci domu jelikož v poslední době proběhly změny norem spjatých se stavbou krbu a pro laika je čím dál těžší těmto normám dostát.

POZOR! POZOR! POZOR! POZOR! POZOR! POZOR! POZOR! POZOR! POZOR!

Návod je platný výhradně pro krbové vložky řady VATRA  – Optima a Relax. Při dodržení všech pokynů Vám ručíme za správnou funkci krbu a platnost záruky na krb. vložku VATRA. Tento návod nelze aplikovat na vložky jiných výrobců jelikož jiní výrobci mají často odlišný konstrukční systém !!!

 

 

Vhodný obkladový. materiál

K.v. musí být obezděná vhodnými stavebními materiály jako jsou klasické plné pálené cihly , kámen ,šamotky  atd. U těchto materiálů oceníte i delší tepelnou setrvačnost. Při obezdívání materiály neodolávajícími vyšším teplotám ( např. které mají větší tepel. roztažnost či nejsou nehořlavé ) se používají speciální tepelné izolace. Tento návod pojednává o zděných materiálech odolávajících vyšším teplotám.  

V současnosti jsou nabízeny speciální materiály určené výhradně pro stavbu krbu které májí například zvýšenou akumulaci pro větší tepelnou setrvačnost, nebo naopak nabízíme superlehké materiály s odolností přes 1000°C a ideálními izolačními materiály viz nabídky u dealerů krbových systémů VATRA.

Pokyny pro zhotovení teplovzdušného rozvodu pro další prostory v domě. 

Ventilace ohřátého vzduchu je zajištěna na přirozeném principu stoupání teplejšího vzduchu vzhůru ( neboli na principu rozdílu teplot - samotíže ). Proto se zhotovují výdechové otvory v horní části krbu , kde je vzduch nejvíce horký a naopak vzduch k ohřevu se přivádí v dolní části ( nejlépe od podlahy ).

V případě požadavku vytápění dalších  místností v domě , musí být do každé místnosti přiveden výdechový průduch (pro horký vzduch), ale i nasávací průduch (vyrovnávací - pro studený vzduch zpět ke krbu ), aby byla zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu mezi krbem a danou místností (aby se vyrovnaly tlaky).

Vyrovnávací vzduch ( zpětný ) z vedlejších místností se přivádí zpět ke krbu opět v dolní části nejlépe přímo do meziprostoru v krbu a z horních pater kdekoliv mimo krb .Do vyrovnávacích otvorů lze umístit ventilátor pro urychlení oběhu vzduchu .V případě , že vytápíte  jen jeden prostor, je ventilátor zbytečný a proto ho nedoporučujeme . Při rozvodu horkého vzduchu do vzdálenějších místností (5-20 m) Vám doporučujeme speciální tažné horkovzdušné ventilátory s termostatem, které najdete v ceníku vzduchoventilace.Při rozvodu do vzdálenosti 5 m ventilátor zpravidla není nutný.Výhodou jednoplášťových vložek je především větší obsah ohřívaného vzduchu mezi vložkou a obkladem , než je u vložek tzv. dvouplášťových, které ventilátor zpravidla potřebují proti přehřátí výměníku. Větší obsah ohřátého vzduchu okolo jednopl.  vložky naopak ohř. vzduch lépe vytlačí do větší vzdálenosti bez potřeby ventilátoru (tichý provoz nezávislý na přívodu el. proudu).