krby, krbové vložky, teplovodní krby,

VATRA ®   

Doporučení pro topení „s čistým sklem“

pro krbové vložky Vatra (řízené primární přisávání, nezávislé sekundární přisávání nastavené výrobcem a dvoupolohová kouřová klapka).

 

*) Palivo

 

Dřevo suché, klade se na rošt tak, aby nesměrovalo proud vzduchu na sklo. Při roztápění dolů měkčí či drobnější.

 

*) První naplnění

 

Jedno polínko se klade před rošt, musí být dole rovné, aby bylo v kontaktu s dnem topeniště a tvořilo případnou zábranu proti případnému proudu spalin a popílku odraženého od paliva nad roštem ke sklu. Platí hlavně pro variantu Vatra Praktik.

 

Jednou z nejčastějších chyb je malé množství paliva při prvním naložení. Palivo se dává při prvním zátopu do topeniště v plném množství (tedy naplní se v max. množství, ale tak aby zároveň  se nesesulo na sklo). Nikoliv tedy malé množství s následným brzkým přikládáním. Je daleko lepší pro správnou účinnost volit plné množství a po nastartování správného čistého spalování (cca 30 minut) krb maximálně seškrtit (kromě klapky tedy i zavřít přívod primárního vzduchu). 

 

*) Zátop

 

Udržení čistého skla nejvíc ovlivňuje 1. zátop a 2. poslední přiložení.

 

V případě že chcete udržet sklo relativně čisté, nechte při zátopu otevřenou klapku dokud ohniště nebude hořet čistým plamenem (bez kouře). Klapku tedy zavíráme až po cca 10-15 minutách. Sekundární přisávání (takzvaný oplach skla) totiž funguje na plno pokud je otevřená kouřová klapka a zároveň zavřené ovládání primárního vzduchu.  Přísun vzduchu pod rošt – primární přisávání je ovládáno regulačními prvky, ale sekundární přisávání nemá manuálně regulované nasávání a jeho průtok ovlivňuje při aktuálním komínovém tahu, komínová klapka a stav primárního přisávání. Čili je li zajištěn plný odtah a spodní přívod je zavřený, nezbývá krbu nic jiného než si max. přisávat přes sekundární přisávání (horní část dveří).

 

Samozřejmě při roztápění je potřeba pustit nějaké množství primáru. Je ale potřeba ho pouštět s rozvahou a na chvilku aby se dřev chytlo. Proto pakliže nechcete aby se sklo zašpinilo při roztápění primární přisávání neotvírejte primár při roztápění  na plno. Minimální přísun je od výrobce již nastaven čili teoreticky při roztápění není potřeba primár pouštět, ale z praktického hlediska aby obsluha nemusela dlouho čekat u krbu než se rozhoří a mohla zavřít komínovou klapku je nutno zvolit kompromis.

 

Během provozu pak naopak vždy je potřeba mít zavřenou klapku a primární ovládání může být výjimečně otevřeno (v případě aktuálního požadavku většího výkonu).

 

Přikládejte „na žhavé“ tedy včas. V případě že při posledním přiložení  už nebude topeniště v provozní teplotě a palivo tedy bude pouze nedokonale dohořívat, sklo se zanese. Je potřeba aby poslední cyklus topení probíhal na standardní výkon až do čistého vyhoření, sklo se při dohoření zanese minimálně. Pro docílení efektu dokonalého vyhoření můžete přidat vzduch otevřením klapky.

Častá chyba je poslední přiložení na poslední chvíli kdy dřevo shoří jen částečně a zbudou v topeništi po vyhasnutí ohořelé kusy nebo sice shoří celé, ale za „studeného procesu“ který neodpovídá správnému provozu.

 

 

*) Čištění skla

 

Vyčištění výkonem

 

Jedna z možností vyčištění skla a topeniště je občas krb nechat na jeden topný cyklus na větší výkon.  Při zvýšeném výkonu se sklo vyčistí. Kondenzáty neboli saze se vypálí. To znamená v průběhu topného cyklu kdy je již spalovací proces čistý nechat plné přisávání primárního vzduchu.

 

Vyčištění čistícími prostředky

 

Některé agresivnější prostředky sice sklo snadněji vyčistí, ale nedokáží sklo vyleštit. Vyleštěné sklo se pomaleji zanáší o polovinu pomaleji jelikož kondenzáty se na něm méně uchytávají. Lze přeleštit případně i běžným čistícím prostředkem na okna.

 

 

*) Možné problémy

 

Nedostatečný tah

 

V případě že topeniště vykazuje větší míru zanášení i přes dodržení pokynů správného roztápění a přikládání a není tedy chyba v obsluze,

může být příčina v 

nedostatečném tahu

nebo

v nevhodné skladbě paliva (poměr měkké a tvrdé dřevo, větší podíl měkkého dřeva pro roztápění a více tvrdého pro další přikládání).

 

V obou případech při kterých topeniště nevykazuje optimální výkon nutí uživatele nedostatečný průtok kompenzovat k nadměrnému přidáváním primárního vzduchu.

 

 

Velký výkon krbu uživatel kompenzuje tak že krb podtápí (zanášení vlivem kondenzace - tzv. dehtování).

 

U některých krbu kde uživatel z důvodu potřeby malého výkonu potřebuje snížení jmenovitého výkonu, tedy průměrného výkonu při kterém je ideální účinnost spotřebiče, lze krb výrobcem upgradovat tedy upravit a tuto hladinu snížit. Kvalitní čistý spalovací proces je především o udržení dostatečné teploty v ohništi. Toho lze docílit například pyrolytickým sklem, dodání izolací za šamotovou vystýlku, případně u krbů bez deflektoru je možné jej přidat. Při takových úpravách pak uživatel může přikládat méně paliva při udržení dostatečně čistého spalovacího procesu.

 

Výrobce doporučuje instalovat i regulační přisávací klapku na kouřovou cestu, která zamezuje postupnému zvyšování tahu během provozu přes potřebnou míru a tedy rovněž nežádoucího vysokého výkonu.

 

přejít zpět na hlavní stánku WWW.KRB.CZ                                                                                                                                                                                                    VATRA © 2013

 

 

 

 

 

krby, krbové vložky, teplovodní krby,