krby, krbové vložky, teplovodní krby,

Návod k obezdění krbové vložky VATRA ® V případě že se rozhodnete nevyužít realizace krbu na klíč, je možno obestavět krbovou vložku vlastními silami či vaším stavebníkem za podmínky dodržení  některých zásad a to především bezpečnostních a zachování funkčnosti krbu. Je potřeba brát na zřetel že tento návod je určen pro obezdění k.v. VATRA.

Za pomoci  návodu k obezdění si můžete zhotovit  kvalitní teplovzdušný krb s extrémně vysokým výkonem a dlouhou tepelnou setrvačností za minimální cenu. Takto zhotovený krb je nesrovnatelně lepší než skládačkové krby nabízené v různých supermarketech které vás přitom vyjdou dráž. Zároveň však doporučujeme i přesto že nebudete chtít využít nabídky stavby na klíč se zastavit na prodejně kde vám zdarma prodejci-návrháři alespoň překontrolují váš záměr. Kromě kvality a bezpečnosti je nutné míti na zřeteli případnou úspěšnou kolaudaci domu jelikož v poslední době proběhly změny  norem spjatých se stavbou krbu a pro laika je čím dál těžší se k těmto informacím dostat.

 

Vhodný obkladový. materiál

K.v. musí být obezděná vhodnými stavebními materiály jako jsou klasické plné pálené cihly, kámen, šamotky, případně tvarovky z kamnéřského liaporu atd. U těchto materiálů oceníte i delší tepelnou setrvačnost. Při obezdívání materiály neodolávajícími vyšším teplotám ( např. které mají větší tepel. roztažnost či nejsou zcela nehořlavé ) se používají speciální tepelné izolace. Tento návod pojednává o zděných materiálech odolávajících vyšším teplotám. V současnosti jsou asi nejpopulárnější materiály na bázi kalciumsilikátu které jsou superlehké nosné a zároveň mají skvělé zolační vlastnosti s odolností přes 1000°C . Tento materiál se zpracovává podobně jako např. plynosilikátové tvárnice, avšak je narozdíl od uvedených je zdravotně nezávadný. Dodává se jako deskovina a lze řezat pilkou na dřevo. Lze zakoupit i zde v E-shopu.

Pokyny pro zhotovení teplovzdušného rozvodu pro další prostory v domě. 

Ventilace ohřátého vzduchu je zajištěna na přirozeném principu stoupání teplejšího vzduchu vzhůru ( neboli na principu rozdílu teplot - samotíže ). Proto se zhotovují výdechové otvory v horní části krbu , kde je vzduch nejvíce horký a naopak vzduch k ohřevu se přivádí v dolní části ( nejlépe od podlahy ).

V případě požadavku vytápění dalších  místností v domě , musí být do každé místnosti přiveden výdechový průduch (pro horký vzduch), ale i nasávací průduch (vyrovnávací - pro studený vzduch zpět ke krbu ), aby byla zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu mezi krbem a danou místností (aby se vyrovnaly tlaky).

Vyrovnávací vzduch ( zpětný ) z vedlejších místností se přivádí zpět ke krbu opět v dolní části nejlépe přímo do meziprostoru v krbu a z horních pater kdekoliv mimo krb .Do vyrovnávacích otvorů lze umístit ventilátor pro urychlení oběhu vzduchu .V případě , že vytápíte  jen jeden prostor, je ventilátor zbytečný a proto ho nedoporučujeme . Při rozvodu horkého vzduchu do vzdálenějších místností (5-20 m) Vám doporučujeme speciální tažné horkovzdušné ventilátory s termostatem, které najdete v ceníku vzduchoventilace.Při rozvodu do vzdálenosti 5 m ventilátor zpravidla není nutný.Výhodou jednoplášťových vložek je především větší obsah ohřívaného vzduchu mezi vložkou a obkladem , než je u vložek tzv. dvouplášťových, které ventilátor zpravidla potřebují proti přehřátí výměníku. Větší obsah ohřátého vzduchu okolo jednopl.  vložky naopak ohř. vzduch lépe vytlačí do větší vzdálenosti bez potřeby ventilátoru (tichý provoz nezávislý na přívodu el. proudu).

Podrobný návod k obezdění k.v. VATRA  ve formátu PDF  naleznete ZDE.        VATRA © 2013

<<<<< zpět

krby, krbové vložky, teplovodní krby,